Jednoduché čistenie a starostlivosť o kožené kabelky

Kabelky alebo tašky cez rameno z kože sú známe svojou vysokou kvalitou a detailným prevedením. Základom ich krásy sú vynikajúce suroviny, ktorou je v tomto prípade spomínaná koža. A práve tá sa vekom stáva ešte krajšou – za predpokladu, že sa o ňu správne staráme.

Ako to ale docieliť aj vo vašom prípade, ak ste si práve kúpili luxusnú taliansku koženú kabelku? Poradíme vám, ako správne takýto materiál čistiť a ošetrovať, aby ste sa z jeho pevnosti a krásy tešili veľmi dlho.

Prvým krokom je správna impregnácia koženej kabelky

Je vaša kabelka verným spoločníkom na každej ceste a príležitosti? Potom viete, že v niektorých situáciách bude vystavená poriadnej skúške. Vlhkosť totiž nenecháva veľa druhov kože nedotknutých. Z viacerých druhov je na vlhkosť citlivá najmä semišová koža.

Aby sa preto na vašej obľúbenej koženej kabelke  neobjavili škvrny od vody, odporúčame tašku hneď po kúpe impregnovať. Na zabezpečenie trvalej ochrany by ste mali impregnáciu obnovovať každých šesť až osem týždňov.

Hydroizolačný sprej je vhodný pre jemnú a zrnitú hladkú kožu, ako aj napa a starožitnú kožu. Takýto sprej chráni materiál kabelky aj pred ľahkým znečistením.

Ako z kabelky odstrániť vodu a vlhkosť?

Zastihla vás dažďová sprcha s koženou taškou alebo vaša fľaša s vodou nebola správne uzavretá? Ak sa koža namočila, mali by ste sa vyhnúť dvom veciam:

  • UV svetlu, pretože slnečné svetlo urýchľuje vyblednutie kože.
  • Teplu z ohrievača, pretože silné vystavenie teplu môže kožu trvalo zdeformovať, urobiť ju poréznou a podporovať tvorbu zlomenín.

Ako teda takto poškodenú tašku vysušiť? Naplňte ju papierom a nechajte uschnúť na vzduchu, nie na priamom slnku. Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré môžu ovplyvniť farbu, namáhať kožu a vysušovať ju. V najhoršom prípade sa vytvoria trhliny.

Ako koženú kabelku zbaviť nečistôt?

Ľahké nečistoty odstráňte najlepšie vlhkou handričkou. Namiesto vody z vodovodu sa odporúča destilovaná voda. Keďže tá neobsahuje cudzie látky, ako napríklad vápnik, nevytvárajú sa na nej žiadne usadeniny. Pri silnejšom znečistení pomôže jemný čistiaci prostriedok na kožu. Naneste ho na mäkkú handričku a votrite do materiálu. Nečistota odíde sama.

Kožená taška však potrebuje po vyčistení extra porciu starostlivosti, najlepšie sa na to hodí jemné ošetrujúce mlieko.

Ak ale nič z toho nemáte, skúste nájsť pomoc v čistiarni. Čím menej chémie pri čistení koženej kabelky doma použijete, tým menej poškodenia jej spôsobíte. Tak na to myslite a bude vám robiť radosť celý život.

Zdroj obrázka: Viktoria Minkova/Shutterstock.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *