Chyby, ktoré robíme denne a škodíme tak sami sebe
Už viete o chybách, ktoré škodia zdraviu? Sú to napríklad chyby ako vynechávanie raňajok, nosenie vysokých podpätkov, nepravidelný spánok, alebo konzumácia sýtených nápojov.
Existujú ešte iné chyby? Máme tu pre vás zoznam takých, ktoré denno-denne škodia nášmu zdraviu a my si to takmer vôbec neuvedomujeme.
1. Sušenie bielizne v dome – CHYBA
Zavesili ste mokrú bielizeň do izby? Vedci tvrdia, že aj keď je bielizeň čistá a vypratá znečisťuje ovzdušie. Mokré oblečenie zvýši vlhkosť vzduchu a vytvorí tak prostredie, v ktorom ste obklopení alergénmi. Taktiež sa koncentrácia roztočov zvýši až na 300 násobok bežných hodnôt. Roztoče sú malé stvorenia, ktoré sa živia odumretými kožnými bunkami a nachádzajú sa v kobercoch, rohožiach, alebo pokojne ideálnym miestom sú pre ne aj záclony. Približne v 25% domácností, ktoré sušia bielizeň vo vnútri sa nachádzajú aj huby Aspergillus fumigatus positive, ktorá spôsobuje u ľudí s oslabenou imunitou pľúcnu infekciu.
ODPORÚČANIE: Vedci radia, že bielizeň treba sušiť v miestnosti s nezávislým zdrojom tepla a vetrania.
2. Umývanie zubov hneď po raňajkách – CHYBA
Po raňajkách alebo po vypití rôznych nápojov si veľa ľudí beží umyť zuby. Pravdou však je, že zakaždým, keď vypijete niečo ako je napríklad pomarančový džús alebo káva, spustia sa vo vaších ústach „kyslé povodne“. Ak si ihneď umyjete zuby, síce neutralizujete pH, ale pri častom trení skloviny len urýchlite jej eróziu. Výskum preukázal, že ľudia, ktorí si umývajú zuby približne 20 minút pod tom, čo vypili niečo kyslé, stratili viac dentínu ako tí, ktorí na umytie zubov čakali dlhšie.
ODPORÚČANIE: Po tom, čo vypijete kyslý, ovocný, sýtený nápoj alebo víno, vypite aj pohár vody a počkajte aspoň 30 minút kým si pôjdete umyť zuby. Dovtedy vaše sliny neutralizujú kyseliny a sklovina tak bude menej ohrozená.
3. Skladovanie zemiakov v chladničke – CHYBA
Sú u vás doma zemiaky vystavené príliš vysokej alebo až veľmi nízkej teplote? Sušienky, tmavý chlieb, hranolky a ďalšie uhľohydráty obsahujú dva typy zložiek: cukor a aminokyseliny asparagínu. Pri vysokých teplotách, aké nastanú napríklad pri vyprážaní sa vytvára akrylamid, čo je vlastne chemická látka spojená s typom karcinómu (rakovina vaječníkov a obličiek). The Food and Medication Agency má odpoveď. Uchovávanie čipsov a hranoliek pred varením v chladničke je obzvlášť nebezpečné. Za studena sa vytvorí v cukre oveľa viac škrobu, čo má za následok vysoké percento génov s nádorovým ochorením.
ODPORÚČANIE: Hladinu akrylamidu v pečených zemiakoch môžete znížiť tak, že ich doma uskladníte v tmavých a chladných miestach, alebo ich pred varením ponoríte do vody na 15 až 30 minút. Varenie je najlepším spôsobom konzumácie zemiakov, ak chcete požiť čo najmenej akrylamidu. Čím hnedšie zemiaky sú, tým viac tejto látky obsahujú.
4. Užívanie rovnakých liekov pri bolesti hlavy a závratoch – CHYBA
Proti bolesti sa často používa paracetamol. Keď zmiešate acetaminofén s alkoholom, spôsobíte tak vaším obličkám poriadne utrpenie. Paracetamol obsahuje proteín, ktorý telo využíva pri rozklade alkohol. Aj preto, že alkohol spôsobuje dehydratáciu bude táto situácia pre obličky pomerne ťažká.
ODPORÚČANIE: Nekombinujte alkohol s paacetamolom. Pre viac informácii sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom.
5. Nosenie lesklej žltej tašky – CHYBA
Vybrali ste si lesklú tašku z falošnej kože… Tašky, peňaženky sú vyrobené z ľahkých, falošných kúskov nepravej kože. Často obsahujú hladinu olova v oveľa vyšších hodnotách než je prípustné. Najviac je najmä v žltých, zelených, oranžových a červených farbách. Olovo, ktoré môžete preniesť z tašky na ruky a z rúk na ústa môže spôsobiť závažné problémy v rozvoji dieťaťa. U dospelých je spojené s chorobami srdca alebo niektorými druhmi rakoviny.
ODPORÚČANIE: Ak naozaj chcete mať istotu, vyhnite sa falošnej koži a voľte skôr textilný alebo nylonový materiál v prípade, že skutočná koža nie je k dispozícii.
6. Idete von s fajčiarom – CHYBA
Aj vy si myslíte, najhoršia vec pri bozkávaní sú ústa chutiace ako keby ste lízali popolník? Toxíny z cigariet znižujú schopnosti imunitného systému . Fajčiari sú tiež nosičmi baktérie Neisseria meningitides, ktorú majú v ústach. Baktérie sa pokojne môžu rozšíriť aj na zadnú časť krku.
ODPORÚČANIE: Preferujte radšej elektrické cigarety.