Ako meditovať?
Naučiť sa správne meditovať je pre človeka v súčasnom životnom tempe značne náročné. Sedieť v tichosti, udržať si prázdnu myseľ a precítiť prítomný okamih je základom meditačnej praxe. Začiatky meditácie sa spájajú väčšinou s pojmom koncentrovanej meditácie? Ako sa naučiť meditovať a ako správne používať meditáciu na zlepšenie kvality vášho života?
Koncentrovaná meditácia pre začiatočníkov
Koncentrovaná meditácia je vhodná najmä pre začiatočníkov. Jej podstatou je sústredenie sa na vlastný dych, plameň sviečky, prípadne opakovanie mantry. V podstate sa pri nej snažíte vytesniť všetky myšlienky tak, že sa sústredíte na jednu jedinú vec. Sústredenie mysle si vyžaduje určitý tréning a začiatočník sa zväčša zvládne venovať koncentrovanej meditácii len niekoľko minút. Postupným tréningom sa však veľmi jednoducho časové úseky predlžujú a meditačné schopnosti skvalitňujú.
Známe meditačné techniky
Medzi ďalšie známy meditačné techniky patrí napríklad meditácia všímavosti. Prakticky sa pri nej človek zameriava na zatúlané myšlienky. Dôležité je však neanalyzovať ich, len ich sledovať a tým sa naučiť rozoznávať vzorce nášho správania a vnímania. Ďalšia meditačná technika je prejavovanie súcitu. Začína sa vizualizáciou negatívnej udalosti a jej následná transformácia do pozitívneho svetla vplyvom súcitu. Rovnako sú známe meditácie chôdzou a množstvo ďalších techník.
Tipy ako meditovať
Poďme ale už teda k samotnej meditácii a k tomu ako sa dostať do požadovaného stavu. Na začiatok je dôležité nájsť si v sede pohodlnú polohu, ideálne na zemi a vzpriamene. Rovná chrbtica pomáha mysli pri koncentrácii, ruky by mali byť jemne položené v lone. Oči môžete pokojne nechať otvorené, ak vám to viac vyhovuje môžete ich aj zatvoriť, v podstate pri samotnej meditácii nezohrávajú kľúčovú úlohu.
Najdôležitejšou súčasťou samotnej meditácie je koncentrácia. V našom šialenom životnom tempe riešime súčasne toľko vecí, že zabúdame na preciťovanie aktuálneho okamihu. A na to je ideálna meditácia, ktorá nám pomôže prežiť daný okamih naplno a precítiť ho v danom momente. Sústredenie sa na dýchanie je skvelým začiatkom, ktorý vám pomôže prepojiť vaše vnútorné prostredie s tým vonkajším. Dýchanie nemusí byť pravidelné, no treba ho vnímať a nechať sa ním nadnášať až sa kompletne upokojíte.
Dostávame sa k podstate meditácie, ktorou je schopnosť nechať odísť vlastné myšlienky. Proste si len vyčistiť hlavu a nevnímať žiadne emócie, okolité javy a zamerať sa čisto na vašu duševnú pohodu. Ideálne podmienky sú tie, kedy môžete meditáciu prežívať v úplnom tichu. Na začiatok je dobré skúsiť 10 minútové meditácie na tichom mieste, pričom tréningom sa časový úsek môže výrazne predĺžiť.
Benefity meditácie
Meditácia má veľký vplyv na kvalitu nášho života. Často jej vplyvu ľudia neveria, čo je spôsobené tým, že ju nikdy neskúšali, prípadne ju praktizovali nesprávne. Okrem ticha, pokoja a uzemnenosti so sebou prináša aj pochopenie a množstvo nových myšlienok. Je skvelou metódou pre načerpanie kreatívnej energie, či hľadania riešenia pre bezvýchodiskový problém. Redukuje psychické vypätie a tak môže pomôcť prežívať ťažké životné obdobia.