Ktorá obuv je do auta a na dlhé cesty na dovolenku pre vás najvhodnejšia?
Nie všetci vodiči vozidiel si možno uvedomujú dôležitosť obuvi pri šoférovaní. Pre čo najlepšiu bezpečnosť na ceste a zníženie rizika nehôd je ale potrebné nosiť uzavretú obuv, ktorá na chodidle pevne sedí. Dobré držanie topánok pomáha zabezpečiť, aby vodičovi neprekážali, napríklad pri brzdení a pridávaní plynu do pedálov.
Ktorý typ obuvi vám teda poskytne pri dlhej ceste na dovolenku v lete ten najlepší komfort, nespôsobí otlaky a deformácie a zaistí potrebnú bezpečnosť a zároveň bude štýlovým doplnkom?
Šoférovanie v žabkách a sandáloch
Keďže neexistujú žiadne výslovné predpisy o tom, ktoré topánky sa musia pri šoférovaní nosiť, povolené sú aj topánky s otvorenou špičkou, ako sú šľapky alebo moderné dámske sandále.
Jazda v žabkách však už zvyšuje riziko nehôd, pretože šofér nemá v obuvi s otvorenou špičkou rovnakú stabilnú pozíciu ako v uzavretej pevnej obuvi a predpoklad vzniku dopravnej nehody je vyšší. Aj keď zákony v tomto smere nič neprikazujú, odporúčanie tu je! Odborníci odporúčajú nosiť v horúcom počasí nízku obuv s pevnou pätou.
Šoférovanie naboso vymeňte za pohodlné mokasíny
Šoférovanie naboso tiež nie je predpisom zakázané, takže vodič nemusí platiť pokutu a dostávať zákaz šoférovania. Ale aj tu treba brať do úvahy bezpečnosť cestnej premávky a potenciálne nebezpečenstvo pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Niekedy môže byť ovládanie vozidla v takomto stave chodidiel náročnejšie. Najmä núdzové brzdenie je často menej efektívne naboso ako so správnou obuvou.
Možným dôsledkom je potom nehoda. Ak dôjde ku kolízii, pretože vodič šoféroval auto bosý, musí počítať s pokutou – podobne ako s nevhodnou obuvou. Okrem toho môže byť likvidácia poistných udalostí problematická. Čiastočnú zodpovednosť za nehodu možno pripísať vodičovi, aj keď v skutočnosti za nehodu nezodpovedá. Ak si obujete pohodlné dámske mokasíny, mali by ste sa nepríjemným situáciám vyhnúť!
Jazda na vysokých podpätkoch
V zásade je vám povolená aj jazda na vysokých opätkoch alebo inej vysokej obuvi. Policajná kontrola väčšinou ani v tomto prípade nevedie k pokute. Vždy však treba brať ohľad na bezpečnosť na cestách. Rovnako ako jazda v obuvi s otvorenou špičkou alebo bez topánok, aj jazda na vysokých opätkoch predstavuje zvýšené bezpečnostné riziko.
V prípade kolízie s inými vozidlami môže byť čiastočne vinná aj vodička s topánkami na opätku, keďže brzdná sila je znížená. Z toho môže vyplynúť čiastočná zodpovednosť. Nehovoriac o tom, že podpätky môžu poškodiť podlahu auta a ak si ich vyzujete, môžu v okolí pedálov predstavovať prekážku.
Preto, bez ohľadu na to, kam aktuálne cestujete, zvážte výber pevnej a zároveň pohodlnej obuvi. Dovolenku predsa potrebujú aj vaše chodidlá!
Zdroj obrázka: Soloviova Liudmyla/Shutterstock.com