Krokusy – druhy, sadenie a starostlivosť

Krokus je ľudový názov pre rastlinu s odborným názov šafran. Ide o rastlinu z čeľade kosatcovité, ktorej existuje niekoľko druhov. Tieto výrazné a nesmierne estetické lievikovité kvetiny zvestujú príchod jari a obohatia nejednu lúku, či záhradku, kde rozkvitnú. Začiatok ich kvitnutia sa počíta približne na koniec februára a začiatok marca, ale niektoré druhy kvitnú aj na jeseň. Ich krásnymi výraznými farbami dokážu rozžiariť každý priestor a tak sú aj veľmi populárne na pestovanie. Ako ich sadiť a akú starostlivosť si vyžadujú?

Jarné krokusy

Jarné krokusy patria práve medzi zvestovateľov jari. Majú kvety príjemnej a širokej farebnej palety. Medzi typický druh z tejto kategórie patrí šafran jarný. Jeho kvety sú najčastejšie žlté, biele alebo fialové. Jeho využitie je predovšetkým ako estetická rastlina, ktorá sa dá pestovať v záhrade, ale rovnako vydrží aj v kvetináči. Nevyžaduje si nadmernú starostlivosť a preto ide o ideálny kvietok pre akéhokoľvek pestovateľa.

Jesenné krokusy

Okrem jarných druhov existuje aj niekoľko jesenných druhov. Jesenné krokusy sú výhodné v tom, že kvitnú v období, keď už väčšina ostatných kvetov v záhrade odkvitne. Vďaka tomu rozžiaria vaše záhradky ešte pred príchodom studeného obdobia. Jesenné krokusy sú najčastejšie v odtieňoch oranžovo-žltej, či fialovej. Ako sa starať o krokusy, kedy ich sadiť a aké podmienky si vyžadujú? Čítajte ďalej 👇

Krokus kvet 🌺

Krokusy vo všeobecnosti vyžadujú slnečné a teplé prostredie. Ak bývate v južnejších oblastiach treba dať pozor, aby neboli vystavované prudkému slnečnému žiareniu, ktoré by im mohlo spáliť listy. Najradšej majú úrodnú, mierne prekyslenú pôdu, ale dá sa povedať, že nie sú veľmi náročné na kvalitu pôdy. Krokusy neobľubujú ani nadbytok vody a rýchlo sa v nich začínajú hnilobné procesy.

Kedy sadiť krokusy

Po naplánovaní vhodného miesta so zreteľom na všetky aspekty nasleduje samotná výsadba. Výsadba jarných krokusov prebieha počas jesene – konkrétne od septembra do októbra. Môžu sa vysadiť aj na jar, avšak v tomto prípade rozkvitnú až o rok. Cibuľky by ste mali vysadiť do hĺbky 5 až 7 centimetrov, pričom vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľkami by mala byť približne 5 cm.

Najlepšie je vysádzať ich v skupinkách, pretože sa im tak najlepšie darí a rovnako vyzerajú impoznantne. Rovnakým spôsobom sa sadia aj jesenné krokusy, ktoré kvitnú od októbra do novembra, prípadne ich môžete sadiť už v júli. Po výsadbe je vhodné pôdu prekryť vrstvou kôry alebo mulča. Miesto by ste si mali označiť, aby ste tam nezasadili nič iné. Šafrany sú odolné až do mrazov -20°C. V prípade väčších mrazov ich môžete zakryť suchou trávou alebo kartónom.

šafran

Kedy presadiť krokusy

Každé 3-4 roky by sa mal krokus vybrať a vysušiť. Následne sa dá použiť na nové sadenie. Rovnako je podstatné mu meniť stanovište v pravidelných intervaloch. Má to veľký význam pre jeho správny rast. Po každom presádzaní je potrebné zvýšiť zálievku, kým sa rastlinka dostatočne prijme. Rovnako to funguje aj s presádzaním v kvetináčoch. Vždy sledujte, či má krokus v kvetináči dostatok miesta, pokiaľ vidíte známky poškodenia, môže potrebovať nový väčší črepník.

Sadenie krokusov do trávnika

Veľmi obľúbené je aj sadenie krokusov do trávnika, práve vďaka ich pestrofarebnosti a ľahkej údržbe. Výsadba je v tomto prípade rovnaká, pričom je dobré vyberať teplé a slnečné miesta. Samozrejme je podstatné, aby ste ich umiestnili na taký trávnik, ktorý nie je veľmi frekventovaný. Nezabudnite, že po zasadení nemôžete trávnik niekoľko týždňov kosiť, až kým sa neobjavia prvé lístky krokusu. Čo sa týka starostlivosti, dôležité je trávnik úmerne polievať a hnojiť, plus je významná aj samotné kosenie.

🌺Pre podrobný návod na sadenie si môžete pozrieť nasledujúce video:

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *